SSN Sports Blog

Balık Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Reklam
Balık Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Balık yağı içerisinde yoğun miktarda omega 3 yağ asidi bulunur. Ayrıca D vitamini ve DHA da içerir. Balığın dokusundan elde edilen balık yağı özellikle çocuklar için vitamin amaçlı kullanılır. Hayvansal bir yağ olan balık yağı alfa linoleik asit olarak da adlandırılır. Balık yağı ne işe yarar sorusu özellikle anneler tarafından çokça araştırılır. Özellikle çocuklarda beyin ve zihinsel gelişim için kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Balık Yağı Nedir?

Reklam

Balık yağı elde etmek için kullanılan balık türleri genellikle uskumru, hamsi, orkinos ve ringa balığıdır. Bu tür balıkların dokularından elde edilen balık yağı genellikle gıda takviyesi olarak kullanılır. Daha çok çocuklar için kullanılsa da yetişkinler tarafından da içerisinde omega 3 yağ asidi, D vitamini ve DHE içermesi açısından tercih edilir. Balık yağı bazen balıkların karaciğerlerinden de elde edilir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı faydaları nelerdir? sorusu yaklaşan kış aylarında gıda takviyesi olarak en çok araştırılan sorulardan bir tanesidir. Balık yağı sayesinde vücudun genel sağlığı korunur ve gerekli birçok işlev yerine getirilir. Vücutta gün içerisinde ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller arasında balık yağı en önemliler arasındadır. Balık yağını vücut kendi kendine üretemez. Aynı zamanda vücut tarafından depolanmayan bir yağ asididir. Dolayısıyla omega 3 takviyesi olarak gıdalardan ya da özel omega 3 olarak alınması gerekir. Depolanamadığı için de sürekli olarak günlük dozda alınmasında fayda vardır. Balık yağı faydaları arasında kalp damar hastalıklarını önlemesi ve hipertansiyona karşı olumlu yönde etkilerinin olması araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca çocuklarda zihinsel gelişime faydalı olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bilinen etkilerindendir. Sinirsel hastalıklar ve alerjik rahatsızlıklarda da olumlu yönde etkileri bulunur.

Omega 3 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Omega 3 vücutta depolanmaz. Dolayısı ile eksikliği durumunda bazı belirtiler ile kendini gösterir. İlk olarak ciltte kuruluk ve pullanma, kaşıntı gibi şikâyetler oluşur. Astım ataklarında artış, çocuklarda büyümede gerilik, şeker hastalığının tetiklenmesi gibi belirtiler omega 3 eksikliğinin göstergesi olabilir. Özellikle çocuklarda öğrenme eksikliğinin görülmesinde akla gelmesi gereken ilk şey omega 3 eksikliğidir. Omega 3 gıda takviyesi olarak alındığında bu eksikliklerin büyük ölçüde giderilebileceği bilinmektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Balık yağının vücut tarafından emilimini hızlandırmak için bazı ek vitaminler ile birlikte kullanılması daha faydalı olacaktır. A vitamini, demir, kalsiyum, B vitaminleri, C ve D vitaminleri ile birlikte kullanıldığı zaman omega 3’ün vücut üzerinde etkisi daha fazla olacaktır. Balık yağı yararları arasında bazı hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmesi, unutkanlığa karşı etkili olması, anksiyete, görme bozukluklarına faydalı olması gibi etkiler yer alır. Balık yağı sıvı kapsüller ya da şurup şeklinde eczanelerde satılır. Günlük kullanım miktarı aşılmadan her gün düzenli olarak tek doz olarak kullanılmalıdır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.