SSN Sports Blog

B2 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

17.11.2020
269
Reklam
B2 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini suda çözünen 4 vitaminden biridir. Vücuda kan dolaşımı ile taşınır ihtiyaç duyulmadığı durumlarda idrar ile dışarı atılır. Vücutta az miktarda depolanan B2 vitamini bundan dolayı ihtiyaç duyulduğunda her gün tüketilebilir. B2 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Yorgunluk ve bitkinlik azalmasına katkıda bulunur, enerji oluşum metabolizmasına katkı sağlar ve mukozayı korur.

Yetişkinlerde Günlük 200 Mg

Reklam

Kırmızı kan hücrelerinin korunmasına aynı zamanda cildin, görme yetisinin korunmasına ve demir metabolizmasına katkıda bulunur. B12 vitamini açısından zengin besinler olan yumurta, fındık, süt ürünleri, et, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası, mantar, bira mayası, buğday tohumu, yabani pirinç, soya, yeşil yapraklı sebzeler, ekmek ile birlikte tam tahıl ile zenginleştirilmiş tahıl ürünleridir.  İnsan günlük beslenme listesini ekleyeceğim yeşil yapraklı sebzeler ya da süt ürünlerinde veya sadece bir porsiyon soyada ihtiyacı olan B2 vitaminini karşılayabilir dolayısıyla B2 vitamini açısından sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak oldukça kolaydır. B2 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? 4 ile 10 yaş arası tavsiye edilen günlük B2 vitamini oranı 100 mg, yetişkinlerde ise 200 mg’dir.

Eksikliği Nadir Görülür

Gıdaların hemen hepsinde bulunduğundan dolayı B2 vitamini eksikliği nadir görülen bir sorundur. Vitaminin eksikliğini anlamak ağız çevresi ve dudaklarda yara, boğaz ağrısı, deri çatlaması, dermatit ve anemi gibi belirtiler ile mümkündür. İnsan vücudunun birçok fonksiyonunun sağlıklı çalışması için önemli bir role sahip olan B2 vitamini özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışması için gereklidir. Saç tırnak ve deli gibi dokuların oksijen kullanımına yardımcı olur. Büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar yaşlanma sürecini azaltır ve kanser riskine karşı koruma sağlar.

Eksikliğindeki Belirtiler

Astım ve bronşit hastalığı için de faydalı olan bir vitamindir. Aynı zamanda kırmızı kan hücre üretimi ve antikor içinde B12 vitamini alınmalı. Katarakt, egzama, tiroid, romatoid artrit, baş ağrısı bir dermatit gibi birçok hastalığın önlenmesinde yardımcıdır. B2 vitamini eksikliğinde insan vücudunda protein, yağ ve karbonhidrat emiliminde sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca sindirim problemleri yaşanabildiği gibi işler kaybı da görülür. Mental depresyon ve unutkanlıkta, göz yorgunluğu gözlerde kanamaya da görme bozukluğu gibi belirtilerde B2 vitamini eksikliğinin nedenidir. B2 vitamini nedir? Faydaları nelerdir?

B2 Vitamin Takviyesi Alması Gerekenler

İnsan vücudunda B12 vitamini fazlalığı yaşandığında idrar renginde koyulaşma bulantı ve kusma gibi problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle kronik hastalığı olanlar, beslenme bozukluğu yaşayanlar, gebe ya da emziren kadınlar, sporcular, doğum kontrol hapı ya da östrojen kullananlar, alkol ve madde bağımlıları B12 vitamini takviyesi almalıdır. Kansere karşı önleyici olmasının yanı sıra deri hastalıklarında tedavi eden B2 vitamininin aynı zamanda kısırlıkta da faydalı olduğu düşünülüyor.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.