SSN Sports Blog

Antrenmanlarda Esneme Hareketlerinin Önemi

Reklam
Antrenmanlarda Esneme Hareketlerinin Önemi

Antrenmanlarda Esneme Hareketlerinin Önemi

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde antrenman yaparken yaşanan sakatlıklar genellikle acemi olan kişilerin başına yoğun olarak gelir. Bunun nedeni ise çoğu zaman esneme yapmadan ve vücudu yeteri kadar ısındırmadan çalışmaya başlamaları olur. Doğru bir şekilde ısınmış ve sonuna kadar esnemiş kaslar ile yapılacak olan spor daha fazla verim almak mümkündür. Biz de bu içerikte sizin için antrenmanlarda esneme hareketlerinin önemi konusunda detaylı bir şekilde giriş yapıp merak edilen bütün sorulara cevap verdik.

Esneme Hareketleri Nedir?

Reklam

En basit deyim ile esneme hareketleri, özellikle fiziksel olarak yoğun bir antrenmana girmeden önce yapılan ve vücutta bulunan kasların ısıtmak, esnetmek ve de yapılacak olan egzersize hazır hale getirmek için uygulanan çeşitli hareketlerdir. Antrenmanlarda esneme hareketlerinin önemi oldukça fazla olup doğru ve yavaşça yapılması gerekir. Bu şekilde spor amacına kolay bir şekilde ulaşıp antrenman esnasında yaşanan sakatlıklar ortadan kalkacaktır.

Esneme Hareketleri Neden Gerekli?

Bilindiği üzere insanlar yoğun fiziksel aktivitelere girmeden önce en üst düzey performansı elde edebilmek ve olası sakatlıkların önüne geçmek için esneme hareketlere başvurur. Bu neredeyse her türlü spor dalında gerekli olup ısınma olarak da karşımıza çıkar. Antrenmanlarda esneme hareketlerinin önemi sizin de tasdik edebildiğiniz gibi oldukça mühimdir. İster bir futbolcu olur ister basketbolcu ya da sadece vücudunu geliştirmek için antrenman yapan birisi, her türlü durumda spora başlamadan önce esneme hareketlerini yapıp vücudu açmanız gerekir.

Esneme Hareketleri Ne İşe Yarar?

Sade bir şekilde anlatacak olursak esneme hareketleri belirli bir kas grubu veya kemiği daha elastik hale getirebilmek ve hareket acısını artırmak amacıyla uygulanan egzersizdir. Buradaki temel amaç yapılacak olan egzersizin doğru bir şekilde icra edilmesi ve başarılı bir şekilde tamamlanması olur. Aynı zamanda egzersiz hareketleri antrenman esnasında ve sonrasında oluşması muhtemel sakatlıkların önüne geçer. Yeteri kadar esnememiş bir vücut ile ağır fiziksel bir antrenmana girişmek sizin de tahmin edebileceğiniz gibi çeşitli sakatlıklara yol açacaktır. İşte vücuda açmak terimi burada ortaya çıkıp esneme hareketleri ile can bulur.

Esneme Hareketleri Nasıl Yapılır?

Antrenmanlarda esneme hareketlerinin önemi konusunda tamamladıktan sonra şimdi de bu hareketlerin nasıl yapılacağına değinelim. İlk olarak esneme hareketleri yapılacak olan egzersize göre değişkenlik gösterip her antrenman tipi için farklı bir türdedir. Diğer bir deyişle esneme hareketleri etkisini gösterebilmesi için vücudun hangi bölgesinde çalışılacaksa odak noktasını orada toparlamak gerekir. Eğer o gün yapmak istediğiniz antrenmanda vücudun üst bölgelerini çalıştıracaksınız esneme hareketlerinde odaklanmanız gereken yer de burası olacaktır. Diğer yandan esneme hareketleri yaparken çok komplike ve karmaşık olan türlerinden uzak durmanız tavsiye edilir. Vücut yeteri kadar ısınmadığı ve henüz hazır olmadığı için yapmak üzere olduğunuz bu komplike hareketler kilitlenmenize ve çeşitli sakatlanmaları yaşamanıza neden olabilir.

Esneme Hareketleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neredeyse her konuda olduğu gibi antrenmanlarda esneme hareketlerinin önemi alanında da dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunur. Bunlardan ilki antrenman öncesinde yapılacak olan esnemenin kesinlikle çok yavaş bir şekilde ilerlemesi olacaktır. Tekrar edecek olursak esneme hareketlerini yaparken kesinlikle çok yavaş davranmalı ve kaslara zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise esneme hareketleri yaparken vücudu yeteri kadar açabilmek için gerekli olan süreyi tanımak olacaktır. Sadece antrenmanı çabuk tamamlamak için esneme hareketlerini atlamak ya da kısa süre içerisinde tamamlamaya çalışmak çeşitli sakatlanmaları yaşamanıza neden olabileceği gibi ertesi gün vücudunuzda büyük ağrıların oluşmasına da katkıda bulunabilir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.