SSN Sports Blog

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Reklam
Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein, hücrenin büyümesini ve gelişmesini sağlayan yapı taşlarından biridir. Vücudun tamiri ve kendini yenilemesi için gerekli olarak görülür. Hücreleri yenilemesi özelliğinden kaynaklı olarak ise protein ihtiyacı sıklıkla karşılar. Özellikle kasları güçlendirmede proteinden faydalanılmaktadır. Vücut direncini daha yüksek seviyeye taşır ve kansızlık gibi sorunların giderilmesi için çalışır. Bu nedenden kaynaklı olarak spor yaparak kas oluşturmak isteyenler protein tozu ne işe yarar sorusunu sorabilmektedir. Protein tozu kas gelişimini ileri seviyede yaşayabilmek için alınan bir çeşit takviye aracıdır. Yoğun yapılan sporun ardından vücut yediklerinden yeterince protein alamamasından kaynaklı protein tozu ile yeterli görülen bu protein ihtiyacı karşılanır.

Protein Tozu Nedir?

Reklam

Protein tozu, peynir üretimi sırasında meydana gelen peynir altı suyunun çeşitli filtreleme yöntemleri kullanılmasıyla birlikte toz haline getirilen bir üründür. Püskürtme yöntemi ardından yapılan kurutma işlemi tozun ortaya çıkmasını sağlar. Bu filtreleme sırasında peynir altı suyu, sahip olduğu yüksek yağ, şeker ve tuzdan arındırılması yapılır ki sadece proteince zenginleşmiş bir ürün elde edilsin. Whey protein olarak da adlandırılan protein tozu faydaları eksik kalınan ve kas kaybına uğramamak için alınan takviyedir.

Protein tozları, whey ve kazein olarak 2 farklı şekilde üretimi yapılır. Kazein, sütte %80 oranında bulunan bir bileşendir ve üretiminde bu bileşenden yararlanılır. Whey proteininden farklı olarak vücut tarafından sindirimi ve emilimi daha yavaş gerçekleşmesi meydana gelir. Bu sayede beden içerisinde proteinin dolaşımı uzun sürer.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu faydaları sadece bir anlamda görme işlemi gerçekleşmez. Olumlu etkileri ile öne çıkan sporcu takviye ürünü olarak kabul edilir. Protein tozu ise vücudun su bazlı ana antioksidanı olan glutatyonun seviyesinin artmasına destek olur. Kandaki trigliserit değerlerini düşürmeyi başarır. Kötü kolesterolün düşürülmesinde de etkili olarak görülen protein tozu HDL yani iyi kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Protein tozu kullanmanızla birlikte spor yaptığınız zaman normal proteinsel gıdalarla beslenmenizde eksik kalan ihtiyacı takviye olarak size verir. Günlük alınması gereken miktarda eksik kalan oranı tamamlama görevi vardır. Bağışıklık fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olan protein tozu ayrıca yapacağınız iyi bir egzersiz planlamasıyla var olan kas kütlenizin artmasında etkili olur.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozları, hızlı emilimi ile bilinir. Bu emilimin hızlı olmasından kaynaklı da protein tozu faydaları yüksek oranda yararlanılır. Antrenman sonrası kullanımı ise protein tozu için en yararlı kabul edilen zamandır. Ek olarak, gün içinde herhangi bir zaman diliminde de protein açığını kapatmak amacıyla kullanımından faydalanılır. Whey protein kullanımında ise sindirimini yavaşlatmak istiyorsanız, biraz kuruyemiş ile birlikte tüketim gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü kuruyemişlerin içerdikleri yağ asitleri, whey proteinin emilimini yavaşlatmayı başarabilir. Bu yavaşlık insülin seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur. Protein tozu kullanımında ise günlük kullanım oranlarına dikkat ederek alım gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası bir noktada bedeninize zarar olarak döner.

Protein Tozu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protein tozu seçimi yaparken içerdiği ham maddelerin neler olduğu ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Ürünlerin hangi miktarlarda protein içerdiğine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Konsantre whey protein tozlarında minimum %75 ve üzeri protein içeriğine sahip ürünleri tercih edilmelidir. İzole protein tozlarında ise bu miktarın minimum %83 ve üzeri olmalıdır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.