SSN Sports Blog

A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

18.11.2020
294
Reklam
A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yağda çözünen karaciğerde depolanan A vitamini besinlerde iki tip olarak bulunur. A vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Retinol adıyla bilinen önceden oluşturulan aktif A vitamini, kümes hayvanları, et, balık, tam yağlı süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda yer alır. Diğer A vitamini tipisi provitamin A olarak adlandırılır ve meyveler ve sebzeler gibi bitki bazlı gıdalarda yer alır. Provitamin olarak adlandırılan tipine aynı zamanda karotenoidlerde denir.

Yiyeceklere Koyu Renk Sağlar

Reklam

Karotenoidler aynı zamanda yiyeceklere koyu renk verir yani bir nevi pigmenttir. Aktif A vitamini formuna dönüşebilen karotenoid çeşidi 500’den fazladır. Beta karoten en fazla bilinen provitamin A tipidir. Besin maddeleri ya hiç üretilmez ya da hastalıkları önlemek için yetersiz oranda üretilir. Bunun için uygun beslenme ile birlikte tıbbi açıdan gerekli olduğu durumlarda vitamin takviyesi olarak alınır. A vitamini nedir? Faydaları nelerdir? İnsan vücuduna faydası fazladır özellikle diş, kemik, mukus zarları, cilt yapısı ve yumuşak dokunun sağlıklı bir şekilde oluşturulması ve korunmasını sağlar.

Göze Rengini Verir

Göz retinasına renk veren pigmentler üretir bunun için aynı zamanda retinol olarak da adlandırılır. Düşük ışıkta dahi iyi bir görüş elde etmeyi sağladığı gibi sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir emzirme döneminde de ciddi bir rol üstlenir. Beta karoten tipi A vitaminleri ise mükemmel bir antioksidandır müşterileri serbest Radikal adı verilen maddeden kaynaklı hasarlardan korur. Serbest radikaller birçok kronik hastalıklara katkıda bulunduğu gibi aynı zamanda yaşlanmada da rol oynar. Beta karoten içeren gıda kaynaklarını tüketenlerde kanser riski azalır.

Fazla Depolandığında Hastalıklar Ortaya Çıkar

İnsan vücudunda A vitaminin eksik olması halinde göz ve görme bu sorunları ortaya çıkar başta gece körlüğü olmak üzere geri dönüşü olmayan kornea hasarına neden olur. Aynı zamanda kuru ya da hiperkeratoza hatta pullu cilde yol açar. Fazlası zararlı olan a vitaminini vücutta fazla depolanması durumunda farklı hastalıklar ortaya çıkar. A vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Yüksek dozda alınan A vitamini doğum kusurlarına neden olabildiği gibi akut ya da kronik A vitamini zehirlenmesi neden olur.

Beta-Karoten Hasta Etmez

Bebekler ya da çocuklar vitamine karşı çok daha duyarlıdır çok düşük dozlarda alsalar dahi hasta olabilirler. Buna rağmen yüksek miktarda alınan beta-karoten hasta etmez ama cilt renginin sarı ya da turuncuya döndürür. Vücuda gerekli olan günlük A vitamini ihtiyacını elde etmenin en iyi yolu meyve, sebze, baklagil, tahıl ürünleri ve süt ürünleri tüketmektir. Sebze ya da meyvenin renginin koyu olması daha fazla beta karoten içerdiğinin belirtisidir, bitkisel beta-karoten kaynaklarında yağ ve kolesterol yer almaz bunlarla birlikte ya alımında A vitamini emilimi artar.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.