SSN Sports Blog

B3 Vitaminin Nedir? Faydaları Nelerdir?

27.11.2020
411
Reklam
B3 Vitaminin Nedir? Faydaları Nelerdir?

B3 Vitaminin Nedir? Faydaları Nelerdir?

B3 vitamini nedir, faydaları nelerdir sorusu üzerine et, orkinos balıkları, mantar gibi birçok yaygın gıdada bulunan suda çözünebilen önemli bir vitamin cevabı verilebilir. Sağlık anlamında birçok faydasının bulunmasından kaynaklı olarak ise B vitamini grubunda vücut için değerli kabul edilen vitaminlerden birisidir. Tıp dünyasında niasin olarak anılan B3 vitamini ikotinik asit, Niasinamid ve İnositol Heksanikasinat isimlendirilmesiyle 3 form halinde bulunur. Hastalıkların tedavisinde etkin olarak bu vitaminden yararlanılır. Kanda bulunan kolesterol düzeylerinin dengelenme, kardiyovasküler hastalıkların tedavisi ve metabolizmanın düzenlemesinde önemli faydaları bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak; beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında ve diyabetin önlemesinde B3 vitamini etkisinden bahsedilebilir.

B3 Vitamini (Niasin) Yan Etkileri, Etkileşimleri

Reklam

B3 vitamini etkinliğini, güvenilirliğini, yan etkilerini ve farmakolojik özellikleri uzmanlar tarafından ayrıntılı incelemelerle beraber tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmacılar B3 vitamini için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kombine edildiğinde, özellikle kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde olumlu sonuç çıkartabildiğine dair kanıt bulabilmişlerdir. Bu kanıtların sağlanması B3 vitamini faydaları durumunun yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Ancak yüksek doz kullanımında bazı kişilerde olumsuz etkilerin meydana gelebileceği de görülmüştür. Bu sebeple bu durumda doktor başvurusuna gidilmelidir.

En Yaygın Olan Niasin Yan Etkileri

Besin olarak B3 vitamini aldığınızda yan etkisi durumunu yaşama ihtimaliniz zayıf olsa da takviye edici gıdaları aldığınızda ancak yan etkisi durumlarını yaşayabilirsiniz. Yüksek dozdaki takviyelerin kullanılması sonucunda karşınıza çıkabilecek yan etkilerden birisi alerjik reaksiyonlardır. Ayrıca mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ya da dönmesi, cilt bozukluğu ve kızarıklığı, kalp problemi, diyabet gibi çeşitli yan etkiler yaşanabilir.

B3 Vitamin Eksikliğinin Sağlığımıza Etkileri

Yetersiz ve sağlıksız beslemenin sonucunda vücut vitaminsiz kalır. Bu vitaminlerin bedene kazandırılması gerekir. Eğer ki eksiklik durumu devam ederse hastalıklar yaşanır. B3 vitamini de tıpkı diğer vitaminler gibi vücudumuzun bazı temel işlevlerini yerine getirir. B3 vitamini faydaları büyük oranda beden çalışmasında etkilidir. B3 vitamini eksikliği olması sonucunda pellagra yani cilt iltihabı, halüsinasyonlar, sindirim rahatsızlığı gibi sorunlar yaşanabilir. Bunun yanında dilde ödem yapabilir. Sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, mide bulantısı ve kusma yaşanırken bedensel çöküntü ortaya çıkar.

B3 Vitamini / Niasinin Sağlığa Faydaları

Kolesterol seviyesini düşürmede etkili görülen B3 vitamini faydaları sadece bir alanda mevcut değildir. Tehlikeli derecede yüksek kolesterol sahibi olan kişilerde kolesterol düzeylerini düşürür. Bunun yanında kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski B3 vitamini ile az görülür. Diyabet hastalarının tedavisinde etkili role sahip olan B3 vitamini kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir. Bu özelliğinden kaynaklı şeker hastalarının ilaçlarında B3 vitamini bulunur. Cilt sağlığını koruyucu etkilerini barındıran vitamin sivilceleri tedavi etmek için kullanılır. Sivilcelerin temizlenmesi ve daha sağlıklı bir cilt için kullanılan ürünlerde B3 takviyesi yer alır. Alzheimer hastalığına iyi gelecek özellikleri barındıran ürün ayrıca eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlar.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.