SSN Sports Blog

B7 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

29.11.2020
308
Reklam
B7 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

B7 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biyotin veya B7 vitamini olarak adlandırılan vitamin çeşidi suda çözünmeyi başarabilir. B7 vitamini nedir, faydaları nelerdir sorusu üzerine sağlıklı metabolizma, sinir sistemi, sindirim sistemi ve kardiyovasküler fonksiyonlar için son derece önemli bir vitamin cevabı verilebilir. Yağ, protein ve karbonhidratların enerjiye dönüşmesinde etkisi büyük olan vitamin saçlarımızın, tırnaklarımızın ve cildimizin sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Biyotin-B7 vitamini “H vitamini” olarak da isimlendirilmesi yapılmaktadır. Protein oranı yüksek besinlerde biyotin bulunur.

Biyotin-B7 Vitamini Eksikliği

Reklam

Günlük olarak tüketilen birçok besinde B7 vitamini vardır. Üstelik alınması gereken oran düşük olmasından kaynaklı ise fazla bir eksikliği durumu da yaşanmaz. Suda çözünen bir vitamin olmasından kaynaklı B7 kan dolaşımında hareket eder ve vücutta bulunan fazla veya kullanılmayan miktarlar idrar yoluyla vücuttan atılır. Beden içerisinde depolanma gibi bir durumu söz konusu değildir. Eğer ki eksikliği yaşanırsa da hangi yiyecekte varsa gün içerisinde o besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. B7 vitamini eksikliğinin yaşanmasını artırabilecek durumlar ise gebelik, aşırı alkol tüketimi, sigara içimi, uzun süre antibiyotik kullanımı gibi durumlar olabilir. Ancak temel olarak B7 vitamini eksikliği olduğu durumlarda kuru ve tahriş olmuş cilt, kırılgan saçlar veya saç dökülmesi, sindirim ve bağırsak sistemi sorunları, sinir hasarı gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Günlük Önerilen Biyotin (B7 Vitamini) Miktarı

B7 vitamini faydaları yaşayabilmek için her yaş grubunda farklı oranlarda önerisi vardır. Bebeklerde günde 5 mikrogram, 7 ila 3 yaş arasındaki çocuklar için ise günlük 6–8 mikrogram alınması gerekmektedir. Ancak 13 yaşına kadar olan çocukluk döneminde ise günde 12-20 mikrogram alımı yeterli görülür. Ergenlikte olan bireyler 25 miligram alırken 19 yaşından büyük erkek ve kadın yetişkinler için günde 30 mikrogram B7 vitamini alırlar. En fazla tüketim ise emziren kadınlar içindir. Günlük 30 miligram veya 35 miligram aralığında miktarın alınması uzmanlar tarafından önerilir.

B7 Vitamini (Biotin) Desteği

B7 vitamini, “Adrenal Destek Komplesi” veya “Enerji Kompleksi” takviyesi olarak adlandırılan B-kompleks takviye ürünlerinin içeriğinde bulunmakta olup bu sayede B7 vitamini faydaları yaşanabilmektedir. B vitamini takviyeleri vücudumuzda önemli etkileri olmasından kaynaklı son derece önemlidir. Metabolizma aktivitesini, beyin fonksiyonlarını, sinir sinyallerini ve bazı günlük vücut fonksiyonlarını destekleyici görevi üstlenir.

Biyotin (B7 Vitamini) Faydaları

B7 vitamini diğer B vitaminleri ile birlikte vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilecek özelliklere sahiptir. B7 vitaminiyle beraber metabolizma güçlenir. Glikozun üretilmesi için görevli rolü üstlenen B7, vücudun proteinlerden amino asitleri kullanmasını sağlar. Glikoz intoleransını artırabilir ve kan şekerini dengeleyici tutumu ortaya çıkartabilir. Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için B7 vitamini faydaları etkisi görülür. Bu yüzden biyotinin birçok kozmetik yüz kremine, saç maskelerine ve diğer reçetesiz güzellik ürünlerine dahil olduğu görülür.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.