SSN Sports Blog

D Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

15.11.2020
267
Reklam
D Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

İnsan için hayati öneme sahip olan D vitamini güneşe maruz kalındığında vücut tarafından üretilen halk arasında da güneş vitamini olarak bilinen bir vitamin çeşididir. D vitamini nedir? Faydaları nelerdir? İnsan vücudundaki en önemli işlevi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler, yeterli ölçüde alındığında kemikleri güçlendirir, kanser, osteoporoz ve diyabet gibi hastalıklara karşı vücudu korur.

Hormon Olarak Kabul Edilir

Reklam

Eksik alındığında çocuklarda görülen raşitizm gibi kemik deformasyonu ile yetişkinlerdeki kas ve kemik güçsüzlüğüne neden olur. Güneş ışığını yeteri kadar alınmadığı durumda kandaki D vitamini seviyesini sağlamak için takviye alınması gerekir. Ama aşırı kullanılması halinde zehirlenmeye neden olabilir.  Aslında bir vitamin olarak değil hormon olarak kabul edilen D vitamini vücutta bulunan diğer hormonlar ile benzerlik gösterir. D vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Vitamin vücudun üretemediği ve sadece gıdalardan alınan besinlerdir, D vitamini ise güneş ışığı sayesinde vücutta sentezlenir.

İnsan 3-4 Ay Yetecek Kadar Depolayabilir

Yağda çözünen 4 vitaminden biri olan vitamini çok daha uzun süre vücutta kalır. D2 ya da D3 olarak iki şekli vardır, D2 vitamini yumurta sarısı karaciğer ve yağlı balıklarda bulunur. D3 vitamini ise takviye vitaminler ile birlikte ayrıca hayvansal gıdalardan alınır. D3 vitamini ultraviyole ışınları etkisi ile ayrıca deride sentez de edilebilir. İnsan vücudu D vitamini 3 ya da 4 ay yetecek kadar depolayabilir. Vitamin vücudun kalsiyum emmesini ve kemiklerin sağlıklı büyümesini desteklediği gibi aynı zamanda 200’den fazla gel üzerinde ve çeşitli sistemlerde güçlü etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlü tutar, virüs ve bakteriler ile savaşır, bağırsak hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kronik hastalıkların yanı sıra tüberküloz ve grip gibi bulaşıcı hastalık riskini de azaltır.

Kanser Hücresi Ölümünü Arttırır

Kronik yorgunluk depresyon ve anksiyete önlemede önemli rol oynar. İştah bastırıcı özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. D vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Solunum enfeksiyonlarını azaltarak soğuk algınlığı, astım, alerjik hastalıklar ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sorunların çözümünü destekler. İnsülin seviyesini düzenler ve bu sayede diyabet yönetimini de destekler. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için folik asit ile birlikte doktorlar tarafından önerilir. Kanser hücresi ölümünü arttırarak ilerlemesini azaltır. Özellikle prostat, meme, kolon ve pankreas kanserin önlenmesinde ve tedavisinde ciddi bir rol üstlenir. D vitamini eksikliğinde kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi sorunlarla karşılaşılır.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.