SSN Sports Blog

B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

14.11.2020
323
Reklam
B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı et ve birçok sebze de bulunan B6 vitamini B grubu vitaminleri arasında yer alır. Eksik ya da fazla alınması durumunda birçok sağlık sorununu ortaya çıkarır. B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden dir. Genellikle nohut ve bezelye gibi tahıllarda yer alır Ayrıca ıspanak havuç ve yumurta da vitamini açısından oldukça zengindir.

İhtiyaç Duyulan Enerjiyi Karşılar

Reklam

Bir çeşit vitamin ve koenzim olan B6 vitamini,  diğer koenzimlere göre çok hızlı bozulur bu yüzden gıdalar güneş ışığından uzak tutulur. Magnezyum ile birlikte alındığında metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekler. Aminoasitlerin dönüşümünde etkilidir, vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde eksiklik durumu birçok sağlık sorununu ortaya çıkmasına neden olur. B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Düzenli ve kronik yorgunluk ve halsizlik başta olmak üzere çocuk ve kadınlarda deride döküntü ile tahriş yaşanır. Ayrıca psikolojik etkileri olduğu da ortaya çıkmıştır eksiklik durumunda ruhsal dengesizlik, aşırı stres gibi sık rastlanan psikolojik belirtiler bulunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Fazla alınması durumunda ise vücudun işleyişi ve bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde baş ağrısı ve çarpıntı yaşandığı gibi halsizlik, gözlerde ışık hassasiyeti, sulanma, uyku düzeni bozukluğu gibi sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar ortaya çıkar. Vücut direncini arttıran ve özellikle kış aylarında daha az hasta olmayı sağlayan B6 vitamini uyku güçlüğü çekenler için de önerilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve başta böbrek ve mide olmak üzere tüm iç organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Doktor Gözetiminde Alınmalı

B6 vitamini eksikliği yaşayan özellikle 40 yaş üstü insanlar yürürken, günlük işlerini yaparken ya da merdiven çıkarken kendini yorgun hissederler. Hatta baş dönmesi ile el ve ayaklarda titreme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.  B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Tüm vitaminler de olduğu gibi B6 vitamini içinde önemli olan kararında alınmasıdır. Eksik ya da fazla değil tam kararında alınmasına dikkat edilmeli. Bağışıklık sistemi zarar görmüş deride dökülmeler ya da tahrişler başlamış sık sık grip olan çok daha geç iyileşen insanlar doktor tavsiyesi ile B6 vitamini kullanmaya başlamalı. Aynı zamanda asabiyet ve aşırı stres ve ruhsal açıdan dengesiz bir durum yaşayan ve kendini her zaman yorgun hissedenler de doktor gözetiminde vitamin desteği almalıdır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.