SSN Sports Blog

Karnitin Nedir? Karnitin Yararları Nelerdir?

Reklam
Karnitin Nedir? Karnitin Yararları Nelerdir?

Karnitin Nedir? Karnitin Yararları Nelerdir?

Karnitin nedir: Hem vücut tarafından üretilen hem de dışarıdan takviye olarak alınabilen bu madde; yağ asitlerini son derece başarılı bir biçimde kandan alarak mitokondri olarak bilinen yere götürür. Böylelikle hücre içinde enerji ortaya çıkar. Bunun sonucunda yağlar, işlevsel bir biçimde enerji formunda kullanılır. Günümüzde en etkili yağ yakma yöntemleri içindedir. Ayrıca daha farklı avantajları ve özellikleri de söz konusudur.

Karnitin Faydaları Nelerdir?

  • Karnitin, yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Yapılmış olan klinik araştırmalarla bu durum kanıtlanmıştır. Vücut içinde yer alan trigliserid, bu madde sayesinde transfer olur. Yağ asitlerini enerjiye çevirmesi, insan vücudu için son derece olumlu bir durumdur.
  • Carnitin sayesinde iştahın kapanması söz konusudur. Bu durum özellikle kilo vermek isteyen kişiler için avantajdır. Ancak aşırı derecede tüketilmemesi birtakım sorunları da beraberinde getireceğinden, kararında alınması en temel kuralların başında gelir.
  • Yorgunluğu giderici bir yönü vardır. Spor yapanlar için bu nedenle vazgeçilmeyen ürünlerin içine girmeyi başarmıştır.
  • Vücudun yağ depolamasını engeller. Kalori yakımına olan katkısı fazladır.
  • Dayanıklılığın arttırılması yönünde büyük avantaj sağlar. Buradan hareketle kilo vermek kolay hale gelir. Sahip olunan kas kütlesinin korunması ise bir diğer etkisidir. Zaman zaman bazı sporcularda ortaya çıkan kas hasarlarını önlemek, bu madde sayesinde zor olmaz.
  • Bağışıklık sistemini çok daha güçlü bir hale getirir. Özellikle serbest radikaller olarak bilinen maddelerin vücuda zarar vermesinin önüne geçer. Başta nezle ve grip olmak üzere soğuk algınlıklarından vücudu korur.
  • Kas metabolizmasının daha iyi çalışması yine bu ürün sayesinde mümkündür.
  • Aynı zamanda Karnitin, kan şekerini düzenler. İnsülinin oluşturmuş olduğu dirence karşılık başarılı bir biçimde savaşır.

Karnitin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Karnitin kullanımı konusunda son derece dikkatli bir biçimde hareket etmek gerekir. Birkaç haftalık periyot içerisinde, bunun günlük olarak alınması her daim önerilir. Özellikle spor yapan kişiler, aktiviteye başlamadan yaklaşık yarım saat önce bunu almalıdır. Günlük doz miktarı ise insanın durumuna göre değişebilir. Fakat etkili bir sonuç alabilmek için bunun düzenli yapılması en temel kuralların başında gelir. Böylelikle çok kısa bir zaman dilimi içinde olumlu sonuçları görmek mümkün olacaktır. Bu açıdan bakıldığında Karnitin, büyük avantajlar sağlar.

Karnitin Performansı Etkiler mi?

L- Karnitin, yağ yağma gibi son derece zor olan bir aktiviteyi kolay bir hale getirir. Bundan dolayı kilo vermek isteyen, spora giden birçok kişi tarafından kullanılır. Yağlanmanın önüne geçmesinin yanı sıra, performansı arttırıcı bir etkisi de vardır. Özellikle son dönemde birçok atlet ve sporcu, bunu dışarıdan alarak tercih etmeye başlamıştır.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.