SSN Sports Blog

Nedir Bu Amino Asit? Amino Asit Faydaları Nelerdir?

26.10.2020
343
Reklam
Nedir Bu Amino Asit? Amino Asit Faydaları Nelerdir?

Nedir Bu Amino Asit? Amino Asit Faydaları Nelerdir?

Amino nedir: En temel yapı taşlarından birisidir. Proteinleri oluşturur. Bundan dolayı insan sağlığı için son derece büyük bir öneme sahiptir. Özellikle vücutta protein eksikliği gibi bir durum ortaya çıktığında bu sorunu çözebilmek için amino asit alınmak zorundadır. Aksi halde birtakım kronik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Amino Asit Hangi Besinlerde Bulunuyor?

  • Balık içinde bolca amino asit bulunur. Ürünün mevsiminde tüketilmesi son derece önemlidir. Buna eşik edecek olan maydanoz, tere ve roka sayesinde etkisini daha da arttırmak mümkündür.
  • Yumurta insan sağlığı açısından son derece gerekli bir üründür. Gün içinde en az 1 tane yumurta tüketilmesi gerekir. Çünkü içeriğinde amino asit yer alır. Böylelikle vücudun günlük ihtiyacı olan ilgili madde alınmış olur. Yapılan araştırmalara göre 1 yumurta; alınması gereken amino asit ve proteinin yarısı demektir.
  • Kırmızı et, amino asit bakımından çok zengin olan bir diğer besin olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı uzmanlar, bir kişinin haftada en az 2 gün boyunca kırmızı etin tüketilmesini öneriyorlar. Etin nasıl pişirilip tüketilmesi gerektiği de çok önemli. Hem asitlerin hem de proteinin azalmasını önlemek için kızartmadan kaçınılması lazım. Hafif bir şekilde pişirilmesi, vücudun ihtiyacı olan proteinin sağlanması açısından mühim. Unutulmaması gereken bir diğer husus yerine kırmızı etin ay çiçek yağıyla pişirilmesinden kaçınılması. Rafine, hafif bir zeytin yağıyla pişirilmesi, daha sağlıklı bir beslenme anlamına gelir.
  • Baklagiller, amino asit içeren bir diğer ürün grubudur. Barbunya, kuru fasulye gibi değişik ürünlerde yer alan amino asit, bu besinlerin tüketilmesi sayesinde vücudun ihtiyacını karşılar. Dileyen kişiler tercihlerini kırmızı mercimek ya da yeşil mercimekten yana da kullanabilirler.

Amino Asit Nasıl Faydalar Sağlar?

  • Kas kayıpları en çok karşılaşılan sorunların başında geliyor. Böyle durumlarda ortaya çıkan sorunu gidermek, amino asit içeren ürünler sayesinde oldukça kolay olacaktır. Çok hızlı kilo veren kişiler, kas kayıplarının önüne bu şekilde geçebilirler.
  • Amino asit insana hem güç hem de enerji vermesi dolayısıyla büyük bir öneme sahiptir. Özellikle sportif faaliyetlere başlamadan önce tercih edilmelidir. Düzenli bir şekilde spor, antrenman yapan kişiler; aktiviteye başlamadan belli bir süre önce amino asit almalıdır. Bu şekilde kendilerini daha enerjik hissederler. Gösterecekleri performans da yükselmiş olur.
  • Karın bölgesindeki yağlar en son ve en geç eriyen yağlar olarak dikkat çeker. Kilo vermek isteyenler, bu noktada sorunlarla karşılaşırlar. Amino asit bu problemi çözer. Amino asit içeren ve protein bakımından zengin olan ürünlerin kullanılmasıyla, bu bölgedeki yağların erimesini sağlamak mümkündür.

Son olarak kışın ortaya çıkan nezle, grip ve sinüzit gibi hastalıklara karşı bir koruma sağlar. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.