SSN Sports Blog

Supplement

Reklam
Supplement

SUPPLEMENT

EK / İLAVE / TAMAMLAYICI

GDO / Genetiği Değiştirilmiş Organizma

Reklam

İnsanların çoğu, doğal beslenme yolu ile tüm vitamin ve minerallere ulaşıp alabileceğimizi düşünse de, sonuçlar ve araştırmalar aksini iddia etmektedir.

Günümüz dünya standartlarında üretilen her doğal sebze, meyve, bakliyat vb. ürünlerin birçoğunda GDO, (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) aşılanmış, eklenmiş gıdalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu Sorun her geçen gün tüm dünya genelinde artmaktadır. Gıda sektörleri arasında firma ve marka ya da ürün fark etmeksizin bir savaş bulunmaktadır. Bu savaş maliyetleri düşürmeye çalışan firma/marka sahiplerini de değişik illegal yollara itmekte ve sonuçta hepimiz ne yediğimizi, içtiğimizi bilmez durumlara geldik.

Çok Daha Az Hareket Eden Nesil

AVM (Alış Veriş Merkezi) kültürünün de gittikçe gelişmesi, yeni neslin bu kapalı alanlarda yetişmesi sebebi ile hem hızlı gıda sektörleri (fastfood) hem de açık alandan uzak, sporu bırakın, günlük yürüyüşlere bile uzak bir toplum yetişiyor maalesef. Normal bir bireye oranla, Sağlıklı beslenmekten ve spordan uzak yetişen bu kitle kilo problemleri ile birlikte, çeşitli psikolojik ve travmatik sorunlar da yaşaya bilmektedir.

Bu gibi durumların önüne geçebilecek en öncelikli hedef, haftada en az 3 gün düzenli spor antrenmanları yaparak hızlı tüketim, hazır gıdalardan vaz geçerek elde edilebilir. (cips, kola, fastfood, atıştırmalıklar, vücudumuza gereksiz sağlıksız gıdaların tümü vb.)

Spor salonları, aktif üye kazanımlarını uzun süreli anlaşmalar ile yapmaya çalışmakta, bu üyelere fiyat avantajı kazandırsa da çok kısa süreli devamlılık gösteren iradesi zayıf bir toplum yaratıldığı için değişik sebepler ile bireyler spor salonlarına devamlılıkta maalesef ülkemiz dünya sıralamasında oldukça geride.

Pratik Çözümler / Gıda Takviyeleri

İnsan vücudu birçok vitamin, mineral ve asidi üretebildiği gibi, bazılarını dışarıdan almak zorunda olan bir mekanizmadır. Bu sebeple, çeşitli ilaç firmaları yüzlerce gıda takviyelerini kendi Pazar tüketicilerine sunarken, spor yapan bireylerin çoğunluğu da sporcu gıdaları tüketmektedir. Peki aralarındaki farklar nelerdir. İki sektör de gıda takviyesi üretmekte, fakat biri herkes tarafından, diğeri ise sadece spor yapan bireylerin kullandığı ürünler olarak kalmaktadır. Günümüzde, televizyonlarda reklamları yapılan, insan vücuduna inanılmaz zararları olmasına karşın buna devam edilen ürünler ile dolup taşarken, tüketim bakımından azınlık tarafta kalan sporcu gıdaları neden daha zararlı gösterilmektedir.

Elbette bunun çok çeşitli sebepleri olsa da bizler bu yazımızda en çok tartışılan ve konuşulan ‘’zararlı’’ kısmına değineceğiz.

Sporcu Gıdaları Zararlımıdır?

               Üst konu başlığımızda da bahsettiğimiz gibi dünya literatüründe, hızlı tüketim gıdaları ve atıştırmalık sektörü ürünleri ile obezite hastalıklarına yakalanarak hayatını kaybeden çok fazla sayıda vaka bulunurken, henüz sporcu gıdası (protein tozu, Creatine, l-carnitin, Bcaa, Arginine, Glutamine vb.) kullandığı için yaşamını yitiren bir insan duyulmamıştır.

Peki, sporcu gıdaları ne işe yarar neden var? sorusunun cevaplarını ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Spor esnasında yaşanılan kas yıpranma ve yırtılmalarını onararak, çalıştırılan kaslarımızın onarılmasında bizlere yardımcı olabilmeleri, (Protein Tozları Ürün Grupları)
  • Spor ile birlikte daha kaliteli ve dengeli bir şekilde kilo almamıza yardımcı olabilmeleri (Gainer Ürün Gurupları)
  • Yoğun fiziksel aktivite ve spor antrenman esnasında, vücudumuzun aminoasit dengesini korumaya, sahip olduğumuz güç miktarını idman süresince korumada yardımcı olabilmeleri (Amino Ait Ürün Grupları)
  • Maliyet bakımından Et, Tavuk, Balık gibi önemli ve zengin değerlere sahip besin kaynaklarına her zaman ulaşılamaması, tüketiliyor olsalar da sporcu gıdalarına nazaran çok fazla miktarlar da tüketilmeleri gerektiği bir gerçektir. Örneğin Protein toslarının değerleri markalara ve ihtiyaca göre değişkenlik gösterse de şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz; Bir kaşık Protein tozunda 26 Gr. Protein bulunurken, bu miktarda bir proteini doğal besin kaynağı olan tavuk etinden almaya çalışırsanız eğer 3,5 kat daha fazla tüketmeniz gerekmektedir.

(Bir kaşık 30Gr=26Gr Protein / Tavuk eti 115Gr=26Gr. Protein)

  • Kilo probleminiz varsa eğer, size antrenmanınız sırasında ekstra enerji vererek, vücut ısımızın daha fazla yükselmesini sağlamaları ve kilo kaybı yaşamamıza yardımcı olabilmeleri

( Yağ Kaybına Yardımcı Olabilen Sıvı Ürün Grupları)

Yani, daha kolay sindirilebildikleri, pratik kullanımları, hayatta her şeyde olduğu gibi doğru ve miktarınca kullanıldığında kesinlikle herhangi bir zararlarının bulunmadığı bilimsel bir gerçektir ve kanıtlanmıştır. Dünya ülkelerinin birçoğunda eczane kanalı ürün gurupları içerisinde bulunsa da Türkiye piyasasında hala, zararlı ürün gibi bilindiği için, etkin faydalarından yararlanamayan çok sayıda birey bulunmaktadır.

Elbette her sektör gibi ülkemizde de bu ürünlerin iyileri ve kötüleri yararsız etkisiz olanları bulunmakta. Özellikle spora yeni başlayan konudan pek anlamayan bireyleri kalitesiz ürünleri satmak daha kolay olduğu için, bu tür firmaların hedeflerinde bu tür tüketiciler bulunmaktadır. Burada en büyük payı elbette spor hocaları almakta yani spora ilk defa başlayan bir bireyi ürün kullanımına teşvik etmek ya da talep varsa ürüne yönlendirmek. Alıcı için iyi ve kötünün ayrımı iki dudak arasından çıkan söze kaldığı o an.

Dijital dünyanın nimetlerinden faydalanarak biraz da araştırma yaparak doğru markaların doğru ürünlerine her birey ulaşabiliyor artık. Hatta daha fazlasına hâkim olmakta yaşadığımız dönem için hiç de zor olmasa gerek. Bu araştırmalarınızın sonucunda karar verdiğiniz marka ve sporcu gıdası ürünlerini güven içerisinde tarif edildiği dozlarda kullanabilirsiniz. 

Yeni Dünya ve 2021

            Uzun süredir içerisinde bulunduğumuz hastalık krizi ile birlikte dünya genelinde, hem ekonomik anlamda, hem de psikolojik anlamda artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir gerçek. Hepimiz bu yeni süreçlere ayak uydurmak zorundayız.

Evlerimize kapandığımız bu süreçlerde, sporunuzu yaparken sporcu gıdalarını biraz daha yakından tanımanızda, hatta ihtiyacınız olanları kullanarak dış hayatımızdan çok daha pasif olan ev hayatımızı, krizi fırsata çevirmek olarak değerlendirebiliriz. Alışveriş kültürümüzde, gerek marketlerde gerekse AVM le de algılarımızın yönetilerek gerek duyulmayan ve sağlıklı olmayan birçok şeye teşvik ediliyoruz hiç farkında olmadan. Bilirkişi adında X isimlerin yorumlarına, aldanarak çeşitli sebeplerle kötülenen sporcu gıdaları yerine, gıda takviyesi adı altında birçok kutucuklar var çekmecelerimizde ihtiyaç yaratılan. Unutulmamalıdır ki spor hayatımızın her anında bizimle orantılı yaşamamız gereken bir olgu. Psikolojik ve ruhsal rahatlama içinde oldukça etken bir faktör.

Hayatında spor olmayan sağlıklı beslenmeyen kişilerin hastalığa yakalanma riskinin çok daha fazla olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu sebeple spora ve beslenmenize dikkat ederken sporcu gıdalarının önemini de unutmamak gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim.

2020’yılının bu son günlerinde geride bıraktığımız onca şey bırakıyoruz. Hepimizin yeni yıldan beklentileri, hayalleri, arzuları bulunmakta. Ama unutmayın yenilik söylemle değil eylemle hayat bulur. Bu sebeple, yeni ve daha sağlıklı bir bedene, psikolojiye sahip olmak 2021 yılı için size fazlasıyla güzellik katacaktır.

Şimdiden mutlu yıllar.

Tüm hayallerinizin gerçekleşeceği bir 2021 yılı dilerim.

Reklam
ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.