SSN Sports Blog

Kas Gelişimi ile Protein Tozunun İlişkisi

25.11.2020
439
Reklam
Kas Gelişimi ile Protein Tozunun İlişkisi

Kas Gelişimi ile Protein Tozunun İlişkisi

Sizin de bilmiş olduğumuz gibi günümüzde sporla uğraşan ve vücut geliştirmek isteyen herkes doğrudan veya dolaylı olarak protein tozu ile karşılaşır. Kullanılması zorunluluk olarak nitelendirilen protein tozları hakkında aynı zamanda birçok batıl inanç da mevcuttur. Neredeyse her konuda olduğu gibi protein tozunda da yeteri kadar uzman olmayan kişiler zararlı olduğunu ve kas gelişimine hiçbir olumlu etkide bulunmadığını söyleyebiliyor. Biz de bu içerikte sizin için detaylı bir araştırma yaptık ve kas gelişimi ile protein tozunun ilişkisi konusunda merak edilen her türlü soruya cevap verdik.

Protein Tozu Nedir?

Reklam

En basit deyim ile açıklayacak olursak protein tozu bir besin takviyesi olup içeriğinde sadece protein barındıran ürünlerdir. Bilindiği üzere spor yapan herkes gelişim gösterebilmek ve daha iyi bir vücuda sahip olabilmek için proteine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını et, balık, meyve, sebze ya da yumurta gibi kaynaklarda karşılayabileceği gibi protein tozunu da tercih edebilir. Toparlayacak olursak spor yaparak vücudunu geliştirmek isteyen herkesin protein ihtiyacı bulunur. Bu ihtiyacı protein içeren gıdaları tüketerek karşılayabileceği gibi protein tozu aracılığıyla daha pratik bir şekilde tamamlayabilir.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi kas gelişimi ile protein tozunun ilişkisi oldukça büyük olup vücudun ihtiyaç duymuş olduğu besinleri daha pratik bir şekilde edinme konusunda katkıda bulunur. Neredeyse her üründe olduğu gibi protein tozunun da farklı çeşitleri bulunup ihtiyaçlara göre sınıflandırılır. Günümüzde üretilen protein tozları 7 farklı kategoride kendisini gösterip etki süresi, sinirim hızı, emilim değerleri veya laktoz ile soya soslu özel çeşitleri bulunur. Burada amaç her türlü vücut tipine hizmet edip ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek protein tozunu onlara sunmak olur.

Protein Tozu Kullanımının Avantajları

Dünyanın her köşesinde spor yapan insanların yoğun olarak kullandığı protein tozu kas gelişimine doğrudan katkıda bulunur. Kas gelişimi ile protein tozunun ilişkisi yakından incelenecek olursa çeşitli antrenmanlar sonrasında yırtılmış kasların protein ile tekrardan onları alıp büyütülmesini sağlar. Yırtılmış olan bu kasları onarabilmek için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi et, balık, yumurta, peynir, sebze ve süt gibi ürünler tüketilebilir. Yalnız belirli bir diyeti uygulamayı çalışan kişiler bu ürünleri tükettikçe beraberinde kalori, karbonhidrat, yağ ve dolayısıyla kolesterol takviyesi de yapacağı için fazla tercih edilmez. İşte uygulamış oldukları diyete bağlı kalmak ve aynı zamanda kaslarını geliştirmek isteyen kişiler protein tozunu tercih ederek proteine daha saf haliyle ulaşırlar.

Protein Tozu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Her ürün grubunda olduğu gibi protein tozu satın alırken de dikkat etmeniz gereken birçok nokta nokta bulunur. Kas gelişimi ile protein tozunun ilişkisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça fazla olup doğrudan şekilli bir vücut oluşturabilmek için katkıda bulunur. Ancak bunu başarabilmek için satın almak istediğiniz protein tozunun vücut tipinize, antrenman tarzınıza, sıklığına ve diyetinize uygun olması gerekir. Buna ek olarak günümüzde merdiven altı üretimler yapıldığı için satın almadan önce ürünün orijinal olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Protein Tozu Fiyatları 

Satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi ise protein tozunun fiyatları olacaktır. Kas gelişimi ile protein tozunun ilişkisi bahsetmiş olduğumuz gibi gayet ideal bir düzeyde olup şekilli bir vücut oluşturma konusunda size avantaj tanır. Ancak bu gidip piyasadaki en pahalı protein tozunu almanız için geçerli bir neden olmaz. Satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalara yakından göz atıp vücut tipinizi, antrenman tarzınızı ve diyetinizi göz önünde bulundurarak doğru ürüne sahip olabilirsiniz.

Reklam
ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.