SSN Sports Blog

Proteine Neden İhtiyaç Duyarız ?

Reklam
Proteine Neden İhtiyaç Duyarız ?

Protein Nedir ?

Proteinler, hücrelerin daha iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu moleküllerdir. İnsan vücudunun yapısı ve işlevleri porteinlere bağlıdır. İnsan vücudu ne yazık ki protein üretimi yapamaz. Bu nedenden ötürü proteinleri mutlaka dışardan aldığımız besinler veya takviyeler ile gerçekleştirmeliyiz. Protein kasları besler ve güçlendirir, aynı zamanda ise kansızlığı önler ve vücut direncini güçlendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlar.

Kısaca protein insan yapısının önemli bir noktasında yer almaktadır. Protein çeşitli olarak dışardan almak mümkün olabilir, en çok ise et,balık,süt ürünlerde bulunan proteinler çeşitli sebzelerde de yer almaktadır. İnsan vücudu düzenli olarak proteini alması gerekmektedir. Her şeyin fazlası yarardan çok zarar verebilir.

Whey Protein Nedir ?

Whey Protein ;İnek sütüyle yapılmış olan peynir altı suyundan elde edilerek ortaya çıkan protein kaynağıdır. Hızlı kana karışım özelliği ile yüksek kalite özelliğine sahiptir. Bu sayede kullanıcılara daha etkili ve hızlı gelişimler sunmaktadır.

Reklam

Proteine Neden İhtiyaç Duyarız ?

Protein hem aktif spor yaşantısı olanlar (sporcular) ve sedanter insanların sağlıklı vücutlarının yapı taşlarıdır. Bağışıklık sistemine olumlu yönden büyük destekler verirken hücreleri onarır, kas ve kemik yapısının tahribatını önler, metabolizmayı hızlandırıp, enerji verimini artırır.

Sporcu içecekleri arasında en çok tercih edilen whey proteinidir. Nedeni mi? Egzersiz sonrasında içilmesinin dayanıklılığı arttırdığı, sıvı kaybı kaynaklı kilo kaybını azalttığı ve sadece karbonhidrat ve iyonik çözelti içerenlere kıyasla egzersiz sonrası kas hasarını azaltmayı desteklediğinden dolayıdır.

İçeriğinde tüm amino asitleri barındıran özelliğiyle kilo kaybını önlemekle beraber iştah bastırmada da büyük rol oynar.

Whey proteinin, açlık hormonlarını olumlu yönde etkilediği, beyinde iştah kontrol merkezini ve (iştah üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu) kan şekerini stabilize edici düzeyleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Hatta, kısa vadede diğer proteinlere oranla daha üstün bir iştah bastırıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.