SSN Sports Blog

Kreatin Nedir ? Nasıl Çalışır ?

16.10.2020
316
Reklam
Kreatin Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Kreatin Nedir ?

Kreatin 3 farklı amino asidin birleşiminden meydana gelen asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Kreatin çoğu insan tarafından steroid olarak bilinsede bu çok yanlış bir bilgidir. Çünkü kreatinler çok farklı şekilde çalışmaktadırlar ve kesinlikle steroid değillerdir. Aynı zamanda insan vücudu kreatin üretebilmektedir. Bunun yanı sıra balık, kırmızı et gibi yüksek proteine sahip ürünlerde de kreatin bulunmaktadır. Kreatin günümüzde en çok kullanılan amino asit çeşitidir.

Kreatin Nasıl Çalışır ?

Kreatin, kas metabolizmasından elde edilen kimyasal bir atık yapıdır. İnsan vücudun da belirli bir oranda üretimi sağlanır. Kasta enerji kaynağı olarak görev yapar. Özellikle %95’i iskelet kaslarında ve hızlı kasılan liflerde depo edilir. Kadınlara oranla erkeklerin daha büyük iskelet kası vardır. Bundan dolayı erkeklerin kreatin seviyesi kadınlardan yüksektir.

Kreatinin sporcuların performansını olumlu etkilediği yönde çalışmalar gözlemlenmiştir. Bunların içinde ağırlık kaldırma, kuvvet gerektiren antrenmanlar ve süratli koşularda yorgunluğu azalttığı iş miktarını çoğalttığı gözlemlenmiştir. Spor esnasında uzun süre enerji sağladığı gibi toparlanma süresinide kısalttığı sonuçlarını vermiştir. Bu yüzden performans için en çok kullanılan sporcu desteği haline gelmiştir.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.