SSN Sports Blog

Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin 6 Nedeni

Reklam
Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin 6 Nedeni

Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin 6 Nedeni

Erkeklerin hemen hepsi büyük ve geniş kollar hayal ederler ve bunun için kol kaslarını geliştirmek adına antrenmanlar yaparlar ve spor salonlarına giderler.  Ama yapılan ön ve arka kol kaslarını çalıştırma egzersizleri çoğu zaman tüm mücadeleye ve çabaya rağmen istenilen sonucu vermez. Sorunu çözmek için ne kadar fazla kol kası çalışması sonuç her zaman için hüsran olur.

Yetersiz Ve Dengesiz Beslenme

Çünkü gözden kaçırdıkları küçük hatalar vardır, peki kol kaslarınızın gelişmemesinin 6 nedeni nedir?

  1. İlk neden yetersiz ve dengesiz beslenme; geniş kol kası ulaşamamak deyim problem vücudun toplam ağırlığının az olmasıdır. Öncelikle istenen büyük kola ulaşabilmek için tüm vücudu büyütmek gerek. Daha büyük kat için daha fazla yemek yenmeli hayal edilen kas kütlesine elde edebilmek için uygulanması gereken bir kural şu şekilde hesaplanır;  santimetre uzunluğunuzu belirleyin. Bu sayıdan 100 çıkararak vücut ağırlığının olması gereken en düşük kilogramı öğrenin.

Kasların Zorlanmaması Gerek

  1. Düzenli kol antrenmanı yapılmalı; her gün çalışarak gelişmez, kaslarında kendini tamir etmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Her antrenman sonrası kol kasları güçsüzleşir ve dayanıklılığı azalır. Daha dayanıklı ve daha güçlü kaslara sahip olabilmek için antrenmandan sonra 36 ya da 48 saat dinlenmek ve kasların zorlanmaması gerek.
  2. Bacak kaslarını da önem verilmeli; vücudun en büyük kas grubu bacak kaslarıdır,  bacak kası antrenmanlarının kol kaslarını faydası vardır kişide kondisyon ve kuvvetin artmasını sağlayan bacak antrenmanlarından sonra yapılan kol antrenmanı her zaman için daha fazla verim almayı sağlar. Kol kaslarınızın gelişmemesinin 6 nedeni arasında bacak kaslarına önem vermemek ilk sıralarda yer alır.

Triceps Kasına Odaklanmalı

  1. Kompleks hareketlerden uzak durulmalı; Çünkü izole antrenmanlara yönelmek sahip olmadaki en zorlu yoldur.  Kompleks hareketler tüm kas gruplarını çalıştırır ve bu sayede kol kaslarının gelişimi çok daha hızlı şekilde gerçekleşir.
  2. Triceps kasına odaklanmalı; kol kaslarınızın gelişmemesinin 6 nedeni arasında en sık karşılaşılan hatalardan biri de kişinin yalnızca biceps kasına odaklanmasıdır. Oysa triceps kası üst kolun neredeyse üçte ikisini kapsayan kast grubudur, bu nedenden dolayı biceps kasının genişlemesini desteklemek adına triceps kasına odaklanmak yapılan antrenmanlar için önemlidir.

Karbonhidrat Ve Protein Alımı

  1. Kısa süreli ve düşük ağırlıklı kol antrenmanları; kişi kaldırabileceği en yüksek ağırlık ile antrenman yapmadığı sürece yalnızca boşa vakit ve efor harcar çünkü yapılan antrenman kasın gelişimine ya da hacim kazanmasına katkı sağlamaz. Yalnız kol kaslarını geliştirmek için değil vücut geliştirme sporu yaparken de bilinmesi gereken detay %30 antrenman, yüzde yirmi dinlenme ve %50 beslenme oranına uymaktır. Bunun dışında günlük alınması gereken karbonhidrat ve protein alımına dikkat etmek gerekir.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.