SSN Sports Blog

Glutamin Nedir? Glutaminin Performansa Etkisi Nasıl?

Reklam
Glutamin Nedir? Glutaminin Performansa Etkisi Nasıl?

Glutamin Nedir? Glutaminin Performansa Etkisi Nasıl?

Glutamin, vücut için son derece önemli olan bir amino asit olarak bilinir. Özellikle insan bağışıklık sistemi içinde büyük bir görevi vardır. Her türlü maddenin kan içinde taşınmasını sağlar. Birçok değişik bakteri ve zararlı virüs karşısında savaşarak, vücudun hasar almasını engeller. Ayrıca spor faaliyetleri sonrasında kullanılması, bu maddenin önem derecesini arttırıyor.

Vücut Glutamine Neden İhtiyaç Duyar?

Gluıamin, insan vücudu içinde üretilir. Böylelikle vücut direnci güçlü kılınır. Farklı nedenlerden dolayı bunun dışarıdan alımı gündeme gelebilir. Hastalık durumlarında buna olan ihtiyaç artar. Aynı zamanda yaşanan sakatlıklar sonrasında insan vücudu bu maddeyi ister. Böyle anlarda yeterli miktarda Glutamin söz konusu değilse, iyileşme de gecikir. Bu yüzden supplement ya da bir besin olarak bunu tedarik etmek ve kullanmak oldukça mantıklıdır. Böylelikle yaşanan olumsuzlukların giderilmesi daha kolay bir hal alır. Kas yaraları gibi rahatsızlıklardan sonra alınan Gluıamin maddesinin, işe yaradığı kanıtlanmıştır. Kas kaybı ve kas yanıklarında da olumlu sonuçlar vermiştir.

Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Gluıamin, çok farklı ürünlerde yer alır. Bu maddeye ihtiyaç duyanlar; somon eti tüketebilirler. Yarım filetoda içinde yaklaşık olarak 4732 mg amino asit yer alır. 100 gramlık kırmızı etin içinde ise 4g kadar Glutamin bulunur. Bir tane yumurta, 737 mg amino asit içerir. Ayrıca 1 öğünlük beyaz pirinç 664 mg, 100 gramlık mısır ise 636 mg Glutamin ile dikkat çeker.

Reklam

Glutamin Performansa Nasıl Etki Eder?

Son derece önemli olan bu amino asit, protein yapı taşı içinde bulunur. Performansa olan etkisi ise şöyledir;

  • Glutamin sayesinde oldukça yorucu bir spor antrenman sonrasında kas ağrılarının ortadan kaldırılması mümkündür.
  • Hissedilen yorgunluğun azaltılması için de kullanılan amino asit, bu yönüyle vücuda büyük bir avantaj sağlar.
  • Sportif faaliyetler sonrasında ortaya çıkan yorgunluğu giderir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olması, özellikle spor organizasyonlarına katılacak olan oyuncularda kanıtlanmıştır.
  • Egzersiz yaparken performansın arttırılması için kullanılır.
  • Ayrıca mTor sinyali olarak bilinen kasların hacmini genişleten yapıyı daha aktif bir hale getirir. Böylelikle kas gelişimi daha hızlı bir hal alır.

Bu açıdan bakıldığı zaman mevcut amino asit, son derece avantajlıdır. Düzenli bir biçimde spor yapanlar için kullanılması önerilir.

Glutamin Kullanımı Nasıldır?

Glutamin kullanımı belli kurallara göre yapılır. En az 5 gram ya da bundan daha fazla olarak alınması gerekir. Son derece sağlıklı ve insan vücudu açısından risk içermeyen bir maddedir. Aşırı derecede alınması ise belli sorunlara yol açabilir. Kararında tercih edilmesi önemlidir. İzole bir biçimde satışı yapılır. Supplement olarak piyasaya sürülür. Spor yapanlar, düzenli antrenman gerçekleştiren atletler ve daha birçok kişi tarafından kullanılır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.