SSN Sports Blog

Arjinin (L-Arginin) Hakkında Her Şey

Reklam
Arjinin (L-Arginin) Hakkında Her Şey

Arjinin (L-Arginin) Hakkında Her Şey

Arjinin, insan vücudu için son derece gerekli olan amino asit türlerinin içinde yer alır. Değişik birçok ürün içinde yer alır. Bunların başında yumurta, süt ürünleri, balık, kümes hayvanları ve kırmızı et gelir. Bu açıdan bakıldığında protein içermesiyle öne çıkar. Esansiyel özelliklere sahip değildir. Yani vücut tarafından üretilmez. İşte bu yüzden ilgili besinleri alarak, bu ihtiyacı karşılamak gerekir. Son dönemde bir besin takviyesi olarak da piyasaya sürülmüştür.

Arjinin (L-Arginin) Ne İşe Yarar?

L- Arjinin, insan vücudundaki birçok farklı etkinlikte baş rol oynar. Birtakım hormonlar insan vücudu tarafından salgılanır. Bu noktada vücudun harekete geçebilmesi için belli sistemlerin uyarılması şarttır. Bunu mevcut madde yapar. Büyüme hormonları, Arjinin sayesinde daha sağlıklı bir biçimde salgılanır. Bu durum gelişim açısından büyük bir avantaj demektir. Aynı zamanda gerek bağışıklık sistemi içinde gerekse doğurganlık konusunda olumlu etkileri mevcuttur.

Arjinin (L-Arginin) Nasıl Faydalar Sağlar?

  • Yapılmış olan araştırmalara göre Arjinin sayesinde birçok değişik damar ve kalp hastalığının önüne geçmek mümkündür. Özellikle damar sertliğini engeller. Damarların başarılı bir biçimde onarılmasını sağlar. Bunun yanı sıra olası kalp krizi riskini de minimize eder. Spor yapan ve vücut geliştirmek isteyen kişiler için bu maddenin hayati derecede bir önemi vardır.
  • Böbreklerin çalışmasına yardımcı olur. Onların daha sağlıklı bir performans göstermesini sağlar.
  • Zihnin canlı tutulması, Arjinin maddesinin sağlamış olduğu bir diğer fayda olarak karşımıza çıkar. Bunama, hafıza kaybı gibi durumların önüne geçer. Bunun için düzenli bir biçimde alınması çok önemlidir.
  • Kas ağrıların ortadan kaldırması ise bu maddenin sunmuş olduğu bir başka avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı çok sık spor yapan kişiler tarafından kullanılır. Bir besin takviyesi şeklinde alınır.
  • Birçok değişik madde gibi Arjinin de bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Kış ayları geldiği zaman insan bağışıklığı daha zayıf bir hale gelir. Bundan dolayı önlem almak şarttır. İşte bunu Arjinin ile yapabilirsiniz. Grip, soğuk algınlığı, nezle ve daha birçok değişik hastalığın önüne geçmek bu sayede kolaydır.
  • Damarların göstereceği performansın arttırılması, Arginine ile mümkündür. Çünkü damara canlılık katar. Kan dolaşımı daha iyi bir hale gelir.
  • Kardiyovasküler olarak tanımlanmış hastalıkların önüne geçmesinde kanıtlanmış olan etkileri vardır.

Arjinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Arjinin her yaştan bireyin ihtiyacı olduğu bir amino asittir. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilir. Almadan önce mutlaka bir uzman doktora danışmak gerekir. Özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerin bu konuda daha dikkatli olması şarttır. Sporcular için bir takviye olan Arjinin, performansı arttırıcı ve aynı zamanda sportif faaliyetler sonrasında ortaya çıkan kas ağrılarını giderici bit etkiye sahiptir. Küçük dozlar alarak tercih etmek gerekir.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.