SSN Sports Blog

Glutamin Nasıl Kullanılır?

02.12.2020
422
Reklam
Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin vücutta bulunan kas değerlerinin en önemli amino asit maddesidir. Genellikle hayvansal yiyeceklerde bulunan glutamin kullanımı, kas dokusunda ve plazmada da yer alır. Spor ve antrenman sırasında kasın protein yapılanasında büyük rol oynamaktadır. Amonyağın temizlenmesi ve hücre büyümesiyle kasların onarımında da oldukça faydalı bir organizma çalışmasına destek olacaktır.

Glutamin Kullanımı Faydaları Nelerdir?

Reklam

L glutaim ve D glutamin olarak vücudumuzda büyük oranda yer almakta olan aminoasitlerden biri olan glutamin, yoğun egzersizlerde yorgunluğun azalmasına ve antrenmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde etkili olacaktır. Glutamin kullanımı nitojen zincirinin oluşmasında ve kas hücrelerinin yenilenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Hormon büyüme seviyesinin oluşmasında ve dengelenmesinde de önemli olan glutamin kullanımı, günlük belirli dozlarda alınması gereken ürünler arasında yer alır.

Besin takviyesi olarak, kas yorgunluğuna aynı zamanda kasın yenilenmesine etki edecek, günlük olarak egzersiz öncesi ve sonrası kullanımında da etkili olacaktır. Diğer takviye ürünlerle birlikte kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Kasların iyileşme sürecini hızlandıracak, glutamin BCAA ile de birlikte kullanılabilmektedir.

Glutamin Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Glutamin kullanımı günlük olarak kullanabileceğiniz ürünler arasında yer alır. Spor öncesi ve spor sonrası kullanırken, yoğun egzersiz programlarına göre kullanım için antrenman bittikten 30 dakika sonra glutamin desteği almanız faydalı olacaktır. Hormon seviyesi için ve kas onarımı için önemli bir yere sahip olan takviye ürünler sporcuların en büyük destekçisi olarak uygun zamanlamalarda da kullanılmalıdır.

Sabah uyanır uyanmaz da alınabilen takviye besin, özellikle kasların beslenmesi için bütün geceden sonra sabah ilk ihtiyaç duyulan ürün olacaktır. 6 ve 8 saat sonra alınması gereken takviye ürünü kasların besin değerini yükseltmek için oldukça önemli ürünler arasında yer alır.

Glutamin Neyle Kullanılmalıdır?

Toz halinde olan glutamin genellikle tadı olmayan bir takviye besindir. Kullanım zamanını kendinize göre ayarlarken günlük olarak 5 gr şeklinde alabilir, sıvı sporcu içecekleriyle karıştırarak ya da proetin shak ile birlikte içerek tüketebilirsiniz. Kas gelişiminde önemli bir yere sahip olan glutamin kullanımı yatmadan önce 5 gr alınması halinde kas büyüme hormonun gelişiminde de oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Yatmadan önce su ya da sıvı sporcu içecekleriyle karıştırılarak kullanılabilir. Sabah kalktıktan sonra da protein değeri yüksek olan sıvı içeceklerle tüketilebilir. Suya katılmasında da hiçbir sakınca olmayan takviye bir ürün olarak, kas büyüme hormonun gece ve gündüz çalışmasında etkili olacaktır.

Vücudumun Ne Kadar Glutamine İhtiyacı Var?

Glutamin nasıl kullanılır; kan dolaşımından, kas iyileşme sürecine ve kasların büyümesine kadar birçok noktada etkili olan glutamin sindirim sistemi için de önemli bir besindir. Protein sentezinde etkili olan vücut geliştirici ürün, aslında vücudumuzun % 60 oranında depoladığı bir alana sahiptir. Bu nedenle spor ve egzersiz sırasında kaybedilen değerlerin geri kazanılması ve kas oranının yükseltilmesi için glutamin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Kasların gelişimi ve özelliği ile bağlantılı olan glutaminin en büyük destekçisi ise her zaman protein olmuştur. Bu nedenle proteinle birlikte kullanılması kasların gelişiminde etkili olacaktır.

Glutamin Kas Gelişimi Süresini Etkiler Mi?

Büyüme hormonunun salgılanmasında etkili olan glutamin kullanımı, özellikle gece uyumadan önce 5 gr şeklinde kullanıldığı takdirde kısa zamanda etkisini gösterebilir. Günlük olarak belirli oranlarda kullanılması, glikojen eksikliğinin giderilmesinde de yardımcı olacaktır. Kasların büyüme ve iyileşme süreci de etkili olacak olan takviye ürünü düzenli olarak kullanarak, hormonların da düzenli bir şekilde çalışmasında yardımcı olur.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.