SSN Sports Blog

Kas Ağrılarını Nasıl Azaltabilirim?

Reklam
Kas Ağrılarını Nasıl Azaltabilirim?

Kas Ağrılarını Nasıl Azaltabilirim?

Kas ağrısı, ilk defa spor yapan kişilerde en çok görülen durumlardan birisidir. Uzun bir zaman diliminden beri fiziksel aktivite gerçekleştirmeyen kişiler, vücutlarına birden yüklendikleri zaman böyle bir sonuçla karşı karşıya kalırlar. Her ne kadar geçici olsa da, son derece rahatsız edicidir. Bundan dolayı birtakım şeyleri yerine getirerek bu problemden kurtulabilirsiniz.

Kas Ağrısı Neden Olur?

  • Spor yaptıktan sonra ortaya çıkan kas ağrısının temel nedenlerinden birisi laktik asidin birikmesidir. Bunun sonrasında dayanılmaz acılar hissedebiliyorsunuz.
  • Herhangi bir sportif aktivite yapmadan önce mutlaka kısa süre bir antrenmanın gerçekleştirilmesi şarttır. Böylelikle vücut, yapılacak olan egzersizler için ısınmış olacaktır. İşte bunun olmaması durumunda kas ağrıları da beraberinde gelir.
  • Kasta zaman zaman, çok zorlamalardan dolayı ortaya çıkan zedelenme ve yırtılma da, ilgili sorunun bir diğer nedenidir.
  • Aynı zamanda yapılan hareketlerin zorluluğu da ağrıları beraberinde getirir.

Kas Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Kas ağrısını azaltmanın yolları şöyledir;

  • Genellikle bu ağrılar, belli bir süre sonra kendiliğinden geçer. En uzun süreni 72 saattir. Bundan dolayı yapılacak olan şey çok iyi bir dinlenmedir. Özellikle 9 ya da 10 saat uyumak, ağrıların ortadan kalkmasında büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü bu şekilde hücreler, yorulmuş olan kasları tamir etmeye başlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel şey, dinlenme süresinin çok uzun tutulmamasıdır. Aksi halde kan akışı sağlıklı bir biçimde sağlanmaz.
  • Spor sonrasındaki ağrının azaltılabilmesi için bol bol su içmek bir diğer yöntemdir. Çünkü biriken laktik asit bu şekilde dağıtılır.
  • Masaj yapmak, en fazla tercih edilen aktivitelerin başında gelir. Bunu mutlaka uzman olan bir kişinin gerçekleştirmesi gerekir. Özellikle yağlı masajın doğru bir biçimde uygulanması sorunu çözecektir.
  • Ağrının olduğu bölgenin hareketlendirilmesi de işe yarar. Buraya terapi uygulamak gerekir. Bu şekilde kan akışının daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak kas ağrısını giderebilmek adına sıcak bir duş da alabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzun kısa bir süre içinde rahatladığını hissedeceksiniz. Bu da sorunu çözer.

Reklam

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.