SSN Sports Blog

Kas Kaybının Başlıca Sebepleri

Reklam
Kas Kaybının Başlıca Sebepleri

Kas Kaybının Başlıca Sebepleri

Kas kaybı birçok kişide ortaya çıkan büyük bir sorundur. Farklı nedenlerden dolayı gerçekleşir. Bunların içinde yaşlılık, aşırı derecede yapılan fiziksel aktivite, doğru beslenmeme gibi farklı sebepler bulunur. Böyle bir problemin önüne geçebilmek için mutlaka düzenli yaşam ilkelerine göre hareket etmek gerekir.

Kas Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Kas kaybı görülen kişilerde şu durumlar ortaya çıkar;

  • Vücudun herhangi bir yerindeki uzuvda hissedilen zayıflıkla bu sorun kendisini gösterir.
  • Aynı zamanda bacak veya kollardan bir tanesi, diğerine göre daha küçük bir hale gelebilir.
  • Daha önce yapılan birçok basit aktivitenin, vücudun bir bölümü tarafından yerine getirilmemesi bir diğer belirti olarak karşımıza çıkar.

Kas Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Kas kaybının nedenleri şöyledir;

Reklam
  • Bunun tam tersi olarak gereğinden fazla hareket etmek de sorunun temel gerekçelerinden birisidir. Çok sık hareket etmeyen, spor yapmayan bir kişide yağ oranı genellikle artar. Bu durum her ne kadar sağlık açısından büyük bir sorun olsa da, kas kaybı yaşanmaz. Fakat aşırı derecede fiziksel aktivite yapan kişiler, bunun sonrasında bir de sportif faaliyetlere katıldıkları zaman mevcut durum ortaya çıkar. Çünkü vücut, kas yapmak için gerekli süreyi bulamaz. Hem gün içinde hem de ardından sporla gerçekleştirilen hareketler kas kaybını da beraberinde getirir. Özetle çok fazla hareketli olmak, bilinenin aksine her daim faydalı değildir.
  • Antrenman insan sağlığı için her daim önemlidir. Ancak bunun düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Süre, program, aktiviteler gibi değişik parametrelerin göz önünde bulundurulması şarttır.
  • Yanlış bir şekilde beslenme, kas kaybının bir diğer nedenidir. Vücudun günlük olarak alması gereken bazı maddeler vardır. Gerek protein gerekse yağ alımı konusunda mutlaka belli bir dengenin olması şart. İnsan vücudu, besinlerin fazla olanını yağ formatında depolar. Ne kadar ihtiyacı varsa onu kaslara yollar. Eğer bu karşılanmazsa, kaslarda erime ve kayıp da kaçınılmaz bir hale gelir.

Kas Kaybının Önüne Nasıl Geçilir?

Kas kaybını önlemek için sportif aktiviteleri bilinçli bir biçimde yapmak şarttır. Aynı zamanda beslenmeye önem vererek bunu doğru şekilde gerçekleştirmek lazım. Gün içindeki hareketlerimize uygun bir spor programını seçmeliyiz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.