SSN Sports Blog

BCAA Nasıl Kullanılır?

03.12.2020
471
Reklam
BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA Nasıl Kullanılır?

Kalori değerinin düşürülmesi için diyet uygulamalarında kullanılmakta olan yağ ve karbonhidrat eksiklikleri enerjinin düşmesine neden olabilmektedir. Egzersiz öncesi ve sonrası BCAA kullanımı kas büyümesi, onarımı ve iyileşmesi için üç amino asit içerir. Leucine, valine ve isoleucine içermekte olan BCAA asitlerin direkt olarak kaslara etki etmesinde faydalı olacak bir takviye besindir.

BBCA Dozajı Nasıl Kullanılmalıdır?

Reklam

BCAA nasıl kullanılır; Kaslar için özel bir takviye ürünü olarak, egzersiz öncesi ve sonrası alınabilir. Ancak doz aşılmamaları ve günde en fazla 3 defa kullanılmalıdır. Günlük dozaj aşılmadığı takdirde sağlıklı bir kullanım sunarak, kas büyümesinde ve iyileşmesinde etkili olacaktır. BCAA zararlı içeriklerden oluşmaz ancak vücudun fazla kullanması sonucunda etkisini de kaybedecektir. Günlük doza uymak bu nedenle oldukça önemlidir.

Antrenman ve egzersiz sırasında hem enerji sağlamak hem de kasların amino asitlerle birlikte sağlıklı gelişmesine imkan vermek için gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Toz ve tablet olarak iki formda üretilmiş olan BBCA, glutamin ile birlikte kullanabileceğiniz faydalı bir takviye besindir.

Toz BCAA Nasıl kullanılır?

Toz BCAA kullanımında sporcuların ve atletlerin bu tozları sporcu içeceklerinin içine karıştırarak tüketmesi tavsiye edilir. Eğer su ile karıştırarak içmek istiyorsanız deneyebilirsiniz. Ancak sporcu içecekleriyle birlikte kullanmak daha keyifli olacaktır. Su tadının yoğunlaşmasını sağlayacağı için içerken zorluk çekebilirsiniz.

Kullanım şekli kesinlikle belirli dozaj üzerinde olmamalı, size göre ayarlanmış dozları kullanmalısınız. Sabah, akşam ve uyumadan önce alabileceğiniz BCAA açlık ve tokluk sınırlandırması olmadan, günlük olarak 3 defa en fazla kullanım için uygundur. Takviye ürün olduğu için herhangi bir zararı olmadığı gibi aynı zamanda herkes için uygun olan bir besindir. İçerisinde bulunan amino asitler kasların gelişiminde büyük fayda sağlar.

Kadınlar İçin BCAA Gramaj Kullanımı

BCAA kullanımında kadınların günlük olarak 3 ile 5 gram arasında kullanması ve toplamda 12 gram uygulaması gerekmektedir. 12 gram uygulamasını geçmeden günde 3 defa kullanarak antrenman ve egzersiz öncesi ya da sonrası tüketilebilir. Takviye alırken glutaminle birlikte kullanılabilecek BCAA sıkı antrenman etkinliklerinde ve diyet uygulamalarında kasların sıkılaşması için de etkili olacaktır. Erkeklere oranla kadınlarda bulunan kas oranından kaynaklı günlük dozaj 12 olarak ön görülmüştür. Bu oranı aşmamak sağlıklı kas oranının oluşmasında etkili olacak BBCA kullanımı ile sıkı ve güçlü kaslara sahip olunabilecektir.

Erkekler İçin BCAA Gramaj Kullanımı

Erkekler için BBCA kullanımı için kas oranı ve kas iyileşme sürecinde etkili olarak günlük olarak 15 gramdır. 15 ya da 20 gramla günlük dozları 4 ile 5 gram şeklinde ayarlamak ve ona göre içerisinde bulunan amino asitlerle birlikte birleşecek ek malzemelerde eklemek mümkündür. Egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası kullanabileceğiniz oranlar, içerisinde 3 gr lösin, 1 gr valin ve 1 gr izolösin olacak şekilde olmalıdır.

BCAA dozunu aşmamak için 1 ile 2 çay kaşığı değeriyle gramaj oranını hesaplayabilirsiniz. Fayda sağlayacak özel tüketim ürünlerini seçerken, işe yaraması için bilinen markaları ve özellikle ucuz olmayanları seçin. Ucuz markalar her zaman takviyelerde zararlı maddeler bulundurabilmektedir.

BCAA Toz Kullanım Teknikleri

Sporcu içecekleriyle birleştirebileceğiniz BCAA aynı zamanda proetin shake veya limonatayla da tüketebileceğiniz ürünlerdir. Ucuza kaçmadan sağlıklı bir kullanım için ideal BCAA markalarından yararlanmalısınız. Kullanım sırasında 2 çay kaşığıyla ölçüm yapmalı, kadınlar ve erkekler için günlük dozu geçmeden kullanmaya dikkat etmelisiniz. Dozunuzu almak için sıvı karışımlarıyla BCAA tüketmek faydalı olacaktır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.