SSN Sports Blog

Neden CLA ?

Reklam
Neden CLA ?

Neden CLA ?

İnsanların sağlıklı bir hayat sürmesi, bedensel ve zihinsel fonksiyonların devamlılığı için yeterli ve dengeli beslenmesi bir gereksinimdir. Bu durumda, tüketim sağlanan gıdanın türü ve değeri önemli bir rol üstlenir. Bu bakış açısı, sporcu ve sedanter tüketicileri sağlık üzerine olumlu etkileri olan ve fonksiyonel bileşenler içeren gıdalara yöneltmiştir. Bu gıdalardan biri de Omega-6 yağ asididir Konjuge linoleik asit ya da bilinen adıyla CLA’dır.

CLA’yı Yakından Tanıyalım mı?

Çoklu doymamış konjuge yağ asitlerinin doğal kaynağı diyetsel linoleik asidin mikrobial izomeridir. CLA mandıra ve sığır işkembelerinde içsel degişken olarak bulunur. Tüm besinlerde en çok da süt ürünleri olmak üzere doğal olarak bulunmaktadır. İnek sütü türevleri CLA içeriği açısından, hayvanın beslenme şekline göre farklılık gösterir. Düz ovalarda ve otlaklarda beslenenlerde yüksek, suni çimle beslenenlerde düşüktür. Günlük tüketim yapılan besinlerden diyet CLA’sının büyük bir bölümünü sığır eti oluşturur. Peynirlerde 3.59–7,97 mg CLA/g yağ aralığındadır. CLA’yı çok tüketilen bir supplement yapan özelliklerinden biri de yağ yakımını ve yeni kas oluşumunu desteklemesidir.

Reklam

CLA Hakkında Bilmediklerimiz

Hepimiz CLA’yı yağ yakıcı takviye gıdası olarak öğrendik. Vücudumuza sağladığı faydalara da göz atalım.

Metabolizmanızı hızlandırabilir: Troid bezinin az calışması gibi metabolizmanızın yavaşlamasına neden olan bir hastalığınız varsa, CLA desteğinden bu sorununuzu çözmede yararlanabilirsiniz.

Vücut yağınızın azalmasını sağlayabilir: Yapılan araştırmalarda CLA desteğinin yağların kullanılmasını sağlayıp depolanmalarını önleyerek vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğine işaret eden bulgular var.

Kas gücünüzün gelişimini destekler: Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kaslarınızın güçlenmesi ile yağ yakar ve daha hızlı kilo verirsiniz.

Kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi azaltabilir: Yapılan çalışmalarda CLA desteğinin HDL (iyi) kolesterolü yükseltip, LDL (kötü) kolesterolü azalttığını göstermiştir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Güçlü bağışıklık sistemi ile hastalıklara daha az yakalanırsınız. Vücudunuz mikroplarla daha kolay savaşır ve kanser oluşumunu destekleyen etkenleri vücudunuzdan hızlıca uzaklaştırırsınız.

Osteoporozdan korunmanızı sağlar: Menopoz döneminden sonra oluşan kemik mineral çokluğundaki eksilmeyi CLA desteği ile geciktirebileceği ön görülmüştür.

Hücrelerde insülinin kullanılmasını kolaylaştırır: CLA şeker hastalarında ve kilolu insanlarda çok görülen insülin direncini azaltmada ve yüksek insülin düzeylerini dengelemede faydalı olduğu görülmüştür.

Unutmamız gereken ise CLA’nın vücudumuzdaki besin desteği adı altındaki oynadığı rollerin azımsanmayacak kadar çoğunlukta olduğudur

Reklam
ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.