SSN Sports Blog

Pilates İle Sıkı Bir Vücuda Kavuşmanın Sırları

07.11.2020
334
Reklam
Pilates İle Sıkı Bir Vücuda Kavuşmanın Sırları

Pilates İle Sıkı Bir Vücuda Kavuşmanın Sırları

Hareketsiz yaşam tarzı birçok problemi beraberinde getiriyor, masa başında çalışma, trafikte çok uzun saatler geçirme, egzersiz ya da spor yapmama başta ortopedik problemler olmak üzere insan vücuduna olumsuz yönde etkiliyor. Kullanılmayan kaslar zayıflıyor ve bu duruş bozukluğu başta olmak üzere birçok metabolik ve ortopedik hastalıklara neden oluyor. Ancak düzenli olarak yapılan spor ya da egzersizler bu tür problemler ile karşılaşma riskini azaltıyor hatta rahatsızlıkları büyük oranda önlüyor.

Vücudu Geliştirir, Güçlendirir

Her yaş grubu insan için rahatlıkla yapılabilen ve gerekli olan performans ve rehabilitasyonu sağlayan egzersizlerin başında pilates metodu yer alıyor. Pilates ile sıkı bir vücuda kavuşmanın sırları ancak pilates programına başlamadan önce sağlıklı ya da herhangi bir hastalığı olan herkes fiziksel uygunluğa sahip olup olmadığını araştırmalı. Vücudun tüm bölümünün çalıştırmaya yönelik egzersizler içeren pilates bir uzman eşliğinde yapılması halinde her yaş insan tarafından uygun olan spor türüdür. Vücudu geliştirir, güçlendirir, denge ve koordinasyonu arttırır, doğru nefes alıp vermeyi sağlar.

Ortopedik Ve Postürel Problemleri Çözer

Ortopedik ya da postürel problemleri giderebilmek için mat üzerinde pilates topu ve çember gibi aksesuarlar ile birlikte yapılan kasları güçlendirmek için ideal bir egzersiz programıdır.  Asıl amaç ortopedik problemleri çözerek kişinin sağlığına kavuşmasını ve ideal fiziksel görünüme sahip olmasını sağlamaktır. Hareketler kasları kısaltarak ya da uzatarak çalışsalar bu yüzden izometrik yani durağan kas çalışması egzersizleri için hedeflenen kas grubu ve eklemi çalıştırmaktır. Pilates ile sıkı bir vücuda kavuşmanın sırları keşfetmek mümkün bunun yanı sıra kuvvet gelişimi ve esneklik yeteneği de arttırılır. Omurgayı destekleyerek en derinde bulunan kaslarındaki aktif olması sağlanır, bu durumda boyun sırt ya da bel ağrıları azalır.

Reklam

İç Organlar Sağlıklı Çalışır

Eklem, kas ile bağ dokunun sağlıklı hareketi sağlanır, gebelik öncesi ya da sonrasında vücudun toparlanmasına yardımcı olur.  Herhangi bir nedenden dolayı sakatlanma durumunda rehabilitasyonda ve performans arttırma da farklı varyasyonları ile pilates yöntemi kullanılabilir. Postür bozukluğunun bağlı olduğu fiziksel görüntü bozukluğuna neden olur bunun dışında iç organlarında sağlıklı çalışması mümkün olmaz. Bu tür bir sorunla karşı karşıya olan insanlar reformer pilates yöntemi ile doğru nefes tekniğini kullanarak solunum kapasitesinin arttırılmasında kalp sağlığına kadar sonuç elde eder. Kişi yaşına, fiziksel durumuna, cinsiyetine, postürüne, günlük yaşantısını, spor geçmişine, amacına ve mesleğine göre uygun olan bir pilates egzersizi seçmeli.

Vücut Daha Sıkı Ve Daha Diri Hale Gelir

Uygulanan program kişiyi mutlu etmesinin yanı sıra hedeflerine ulaşmasını da destekler. Pilates sabır ve emek isteyen bir spor dalıdır Bu yüzden pilates yaparken sabırlı olmak gerek vücuttaki değişimi görmek ancak o zaman mümkün olur. Vücut zaman içerisinde kendini toparlayarak daha sıkı ve daha diri hale gelir. Hareketlerin doğru ve düzenli yapılması, bu süreçte beslenmenin ayarlanması ve nefes kontrolü gibi detaylar ancak bir uzman tarafından kontrollü olarak ayarlanmalı. Pilates ile sıkı bir vücuda kavuşmanın sırları için kesinlikle bir uzman eğitmen desteği almak gerekir.

Reklam
ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020, SSN Sport Style Nutrition, All Rights Reserved.